top of page

Çikolata sözlüğü

Kakao Bitkisi(Theobroma cacao) Güney Amerika, Batı Afrika, Batı Hint adaları ve Tropikl bölgelerin genelinde yetişen ,4-8 metre boyunda ebegümecigiller familyasından çikolata yapımında kullanılan bir bitki türü.


Damla Çikolata

Adını küçük su damlalarına benzerliğinden alan damla çikolata kek, pasta ve kurabiye gibi fırında yaratacağınız lezzetli tatlar için başvurabileceğiniz küçük çikolata parçalarıdır.


Kuvertür Çikolata

Çikolata yapımı ve pastacılık ile ilgilenenlerin yakından tanıdığı kuvertür çikolata profesyonel çikolata üreticilerinin ve pastacılık erbaplarının kullandığı gibi; evde tariflerinizde de kullanabileceğiniz yüksek kakao oranına sahip, blok çikolataya verilen addır.

Kakao yağı ve kakao çekirdeği kullanılan kuvertür çikolatanın beyaz, sütlü, frambuazlı veya bitter gibi çeşitleri bulunur.


Kakao Tozu

Ayıklanmış, kabuğu soyulmuş ve kavrulmuş kakao çekirdeğinin toz haline getirilmesi ile elde edilen ve kakao yağı içeren kakao tozu, tariflerinizde çikolata yerine kullanabileceğiniz alternatif bir üründür.


Pralin

Pralin, şeker ve kakao kullanarak yapılan, lezzetini özenle seçilerek tarifine eklenen fındıktan alan, genellikle pasta sektöründe profesyoneller tarafından kullanılan bir çikolata türüdür.


Konfiseri

Pasta ve keklerin kaplanmasında kullanılan, kuvertürde olduğu gibi kalıplar halinde satılan bir pastacılık sanatı ürünüdür. Hemen donması sebebiyle genellikle pasta dekorlarında kullanılan bu ürünün kuvertürde olduğu gibi bitter, sütlü, franbuaz veya beyaz gibi çeşitleri bulunmaktadır.


Parça çikolata

Kek, pasta veya kurabiye gibi mutfakta yaratacağınız çikolatalı tatlarda kakao yerine kullanabileceğiniz, küçük parçalar halinde paketlenen ve doğrudan tariflerinize ekleyebileceğiniz çikolataya verilen addır.


Bitter Çikolata: Çikolata türevlerinden biridir. Yüksek oranda kakao içerir. Kakao yağı sütlü çikolata ve beyaz çikolatadan daha azdır ve hiç şeker içermez..


Sütlü Çikolata: Süt ile katı çikolata, süt tozu, sıvı süt veya yoğun süt karışımından yapılır. Dünyanın en popüler çikolata çeşitlerinden biridir.


Beyaz Çikolata:Genellikle kakao yağı, şeker ve süt katılarından oluşur ve soluk sarı veya fildişi renkli bir görünüme sahiptir.Σχόλια


bottom of page