top of page

Esra And Ayvalıkzade Koleksiyonu

Esra And’ın sıraltı çini tekniği ile hazırladığı tabaklar Ayvalıkzade’de. Özel günlerinizde (söz, nişan vs.) ipek kurdele kesilmeden önce ailelerin yüzünü güldüren özel tasarım tabakları beğeninize sunuyoruz. Bizde bu özel koleksiyonu el yapımı çikolatalarımız ile size özel tasarlıyoruz


ESRA AND

1967 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra çeşitli finans kurumlarında yönetici olarak daha sonra Beşiktaş Kültür Merkezi’nin kuruluşu olan Kelebek Yapım şirketinde çocuk tiyatrosu yapımcılığı üzerine çalıştı. 2019 yılından itibaren Beşiktaş Kültür Merkezi’nin düzenlediği İstanbul Komedi Festivali ve tiyatro oyunlarının finansal danışmanlığını yapmaktadır. 

Geleneksel Türk Tiyatrosu, Türk-İslâm tasvir ve süsleme sanatları konusunda araştırmalarıyla tanınan bilim ve kültür araştırmacısı olan babası Prof. Dr. Metin And’ın arşivini ve çalışmalarını düzenlemektedir.


ÇİNİ SIRALTI TEKNİĞİ için hamurun bisküvi kıvamında ve pürüzsüz olması şarttır. Kâğıt üzerinde hazırlanmış olan desenler çini hamuruna aktarılır. Çini hamuru üzerinde oluşan desenler özel porselen boyaları ile renklendirilir. Bu boyalar üzerine tek katman halinde sır çekilir. Bu sır, boyaları görünmez hale getirir.

Çini sıraltı tekniği, son fırınlama işlemi ile son bulur. 900-940 derece sıcaklıkta yeniden pişirilen çinilerin renkleri gün yüzüne çıkar. Hamuru da kullanılabilecek sertliğe ulaşır ve sanat severlerin beğenisine sunulur. Sır, başlangıç aşamasında boyaları kaplamasına rağmen fırınlama ile şeffaflaşır. Boyalar fiziki olarak sırın altında kalır. Çini sıraltı tekniği tamlaması da buradan gelmektedir.
Commentaires


bottom of page