top of page

Metal ve kağıt kahve filtresi arasında ne fark vardır?

Lezzet ve görünüş

  • Metal kahve filtresi: Tekrar kullanılabilir metal filtreler kahvenizin içine yağ ve mikro parçaların kaçmasını kağıt filtreler kadar iyi engelleyemezler. Birçok araştırma kahvenin içinde kolesterol bulunduğunu ve bu yağın metal filtre ile yakalanamadığını ortaya koyuyor. Eğer kolesterol seviyenize dikkat etmek istiyorsanız metal filtre tercih etmenizi pek önermiyoruz fakat kahve içindeki bu yağlar kahvenize tat veren birçok aromayı da barındırıyor, bu da kahvenizin daha gövdeli ve asidik olmasını sağlıyor. Aynı zamanda metal filtreden süzülen kahvenize nüfuz edecek mikro partiküller hem kahvenizi daha koyu ve bulanık gösterir hem de daha yoğun ve zengin bir aroma verir.  • Kağıt kahve filtresi: Kağıt filtre kahve içindeki mikro parçaları ve yağları tutmakta metal filtrelerden çok daha başarılılardır. Kağıt filtre ile demleyeceğiniz kahveniz çok daha parlak ve berrak bir görünüme sahip olur; ayrıca size metal filtreyle demlenen kahvelere göre daha tatlı, yumuşak ve meyvemsi bir aroma sunar.
Temizlik önemli!

Tahmin edeceğiniz gibi kağıt filtreleri temizlemek, metal filtreye göre çok daha basit bir işlem.

Metal kahve filtre: İlk önce filtremizi ekipmanımızdan çıkarıp içindeki posa kahveyi çöpe dökmemiz gerekiyor. Ardından ufak tanecikleri filtremizden iyice temizliyor ve filtreyi deterjanla yıkıyoruz. Bu işlemi demlemeden hemen sonra yapmalıyız, çünkü metal filtremizde kalan yağlar ve mikro taneler bir sonraki demlemede kahvemizin tadını bozabiliyor.

Kağıt kahve filtre: Kimi kahveseverler kağıt filtresini duruladıktan sonra tekrar tekrar kullanıyor ama bu kağıt filtreler aslında tek kullanımlık olarak üretiliyor, yani kullandıktan sonra hemen ağzını kapatıp atmamız gerekiyor. Kağıt filtre kullanabileceğimiz Hario, Chemex,Aeropress filtre kahve makinesi gibi birçok ekipmanda temizlik yapmak oldukça basit. Tek yapmamız gereken filtreyi ekipmandan çıkarıp çöpe atmak.


Sonuç olarak

  • Metal kahve filtreleri size maliyet açısından avantaj sağlasa da temizleme zorluğu ile de vakit ve efor harcamanıza yol açıyor.

  • Kağıt filtre her ne kadar metal filtreden pahalı olsa da pratik anlamda daha temiz bir kahve içmenizi sağlıyor.

  • Metal filtreler daha çok yağ ve mikro kahve parçacıkları içeren daha koyu görünümlü bir kahve elde etmenize sebep oluyor.

  • Kağıt filtreler daha parlak, yumuşak ve tatlı/meyvemsi tatları barındıran bir kahve lezzeti sunmanın yanı sıra kahve içindeki yağların kupanıza ulaşmasını engelleyerek sizi kolesterolden uzak tutar.

bottom of page