top of page

Dünyanın En Ünlü Kafe’si

AyvalıkzadE Sembolleri (Fotoğraf-2)

Bizde ilk kafe açılalı 469 yıl olmuş. Elbette ve maalesef ayakta değil. 136 yaşında ve halen açık olan CAFE DE FLORE Paris’te Saint-Germain Bulvarı köşesinde. Adını caddenin diğer tarafında bulunan çiçek tanrıçası heykelinden alıyor. Café de Flore şarkılara, filmlere ve kitaplara da konu olmuş

Kafenin müdavimleri arasında Picasso, Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartre, Albert Camus, Robert De Niro, Quentin Tarantino, Jane Fonda, Jane Seberg, Roman Polanski, Brigitte Bardot, Alain Delon, Romain Gary, Jack Nickolson, Al Pacino, Tim Burton, Matt Dillon, Harvey Keitel, Gary Oldman, Cher, Paul Auster, Johnny Depp, Ford Coppola, Sharon Stone, Francis Bacon, Yves Saint Laurent, Lagerfeld, Paco Rabanne yer almış.

CAFE DE FLORE ile AYVALIKZADE’nin ORTAK BİR HİKAYESİ VAR. Ayvalık’ta yaşayan fotoğraf sanatçısı Selda Genç’in 2015 yılında “Paris'de 3 Gün” adlı karma fotoğraf sergisinde Cafe de Flore fotoğrafı sergilendi. O fotoğraf Cafe de Flore’un sahibi Miroslav Siljegovic tarafından beğenilip Cafe’de ki odasına asıldı. Sayın Selda Genç AyvalıkzadE müdavimlerinden. Bize sürpriz yapıp AyvalıkzadE fotoğraflarını çekmiş. O fotoğrafları bize hediye etti Böylelikle aynı fotoğrafçıya ait farklı eserler Paris ve Ayvalık’ta iki kafeyi süslüyor. Bu vesileyle 1. fotoğraf karesinde yer alan Ayvalıkzade kupamız ile Cafe de Flore ve müdavimlerine selam olsun Dükkanımıza gelen misafirlerimiz kasanın arkasında yer alan fotoğrafları görebilirler.

Selda Genç 1969 yılında İstanbul'da doğdu. HSBC’de Karadeniz Bölge Müdürlüğü yaptı. 2012 yılında Ordu'da yılın İş Kadını seçildi. 2016 yılında emekli olup Ayvalık'a yerleşti. 2016’da Paris'de “Benim Şehrim Ordu” konulu İlk kişisel sergisini açtı. 2019’da Cunda'da Ayvalık ve Cunda Kapıları ve 2022’de Patili Dostlar fotoğraf sergilerini açtı. Selda Genç aynı zamanda Ayvalık’ta Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı yapıyor.
Comments


bottom of page