top of page

Çikolata Filmleri

Nothing Like Chocolate- Çikolata gibisi yok


Yapım yılı:

2012

Konusu:

Grenadanın, yağmur ormanlarının derinlerinde, anarşist çikolatacı Mott Green perişan olmuş küresel çikolata endüstrisine çözüm arıyor. Güneş enerjisi, çalışan hissedarlığı ve küçük çaplı antika araç gereç, Hermitage, Grenadanın mezrasında nefis çikolatalar üretiyor. Kolay kolay değişmeyecek gibi görünen esir çocuk işçiliğinde, sorumsuz kurumsal aç gözlülükte ve tatsız, sentetik ürünlerde umut bulmak. ÇİKOLATA GİBİSİ YOK, Grenada Çikolata Şirketinin kurucusu, amansız Mott Greenin zorlu öyküsünü ortaya koyuyor.


Oyuncular:

Michael Pollan

Susan Sarandon

Vandana ShivaPane e cioccolata -Bread and Chocolate-Ekmek ve Çikolata

Yapım yılı:

1974

Konusu:

Franco Brusatinin 1974te çektiği İtalyan yapımı film; bir İtalyan kaçak işçinin İsviçrede başına gelenleri anlatan bir komedi-dram.


Senarist:

Nino Manfredi


Yönetmen / Senarist:

Franco Brusati


Oyuncular:

Nino Manfredi

Johnny Dorelli

Anna Karina
Chinese Chocolate- Çin Çikolatası


Yapım yılı:

1995

Konusu:

Birbirini tanımayan iki Çinli kadın, 1996 yılında, aynı uçakta, Batı düşlerini gerçekleştirmek amacıyla Kanada’ya doğru yol almakta. Toronto’ya okumak için gelmiş olan Jesse Lin (Diana Peng), bir öğretmenine kapılıyor. Kocasını yeniden görmenin hasretiyle tutuşan Camille Meng (Shirley Cui) ise onun ölüm haberini alıyor. Bu iki genç kadın çeşitli erkeklerle bir dizi ilişkiye giriyorlar. Ayakta kalma çabaları aşka verdikleri önemle ters düşüyor ve yeni yaşamlarını zorlaştırıyor, ta ki kader sonunda onları biraraya getirene kadar. Bu özgün öykü, çağdaş Batı toplumunda yaşayan Çinli kadınların cinsel yaşamlarını ilk kez ele alıp inceliyor


Senarist:

Qi Chang


Yönetmen:

Yan Cui


Oyuncular:

Yan Cui

Diana Pang

Wang Bozhao

James PurcellVaniglia e cioccolato -Vanilya Ve Çikolata

Yapım yılı:

2004

Konusu:

Vanilya ve çikolata, güzel oldukları kadar farklı iki tat Aynı Penelope ve kocası Andrea gibi Ne de olsa Penelope dürüst ve sorumlu bir kadın; Andrea ise karısına sadık kalmayı başaramayan bir koca.

Andrea’nın yeni bir sadakatsizliğini farkeden Penelope, bu sefer kocasını terketmeye karar veriyor. Üç çocuğunu babalarıyla bırakıp, bir zamanlar anneannesinin yaşadığı, sahil kasabasındaki eve taşınıyor. Yalnız kalması ve çocukluk anılarıyla içiçe yaşaması, onu geçmişi sorgulamaya ve bugününü değerlendirmeye itiyor. Bu arada çocuklarına bakmak zorunda kalan Andrea da bir baba olmanın ne anlama geldiğini öğrenmeye başlıyor.

Andrea yalnızca ailesinin farkına varmıyor, karısının yıllar önce bir ressamla yaşadığı aşkın ipuçlarıyla da karşılaşıyor. Kıskançlık duyguları benliğini sardığında, karısını ne kadar sevdiğini de farkediyor. Pepe de, Andrea da, aşklarına duydukları ilk güvenin saflığını keşfederken, birbirlerini de yeniden tanıyorlar. Karşılıklı saygı, anlayış ve farklılıklarını kabullenme üzerine bir ilişki kurmaları gerektiğini anlıyorlar.


Senarist:

Franco Ferrini


Yönetmen:

Ciro Ippolito


Oyuncular:

Maria Grazia Cucinotta

Alessandro Preziosi

Serra Yılmaz

Joaquín Cortés


Charlie and the Chocolate Factory -Charlie'nin Çikolata Fabrikası


Yapım yılı:

2005

Konusu:

İlginç bir karakter olan çikolata üreticisi Willy Wonka, çikolata imparatorluğu için veliaht arayışındadır. Eğitmek ve sonrasında yerini bırakmak üzere bir yarışmayla 5 tane çocuk seçer. Aralarında, Wonka’nın fabrikasının civarında oturan Charlie adlı yoksul bir çocuk da vardır.

Bu 5 şanslı çocuk, 15 yıldır hiç kimsenin görmediği çikolata fabrikasını gezerler. Gördükleri Charlie’yi büyüleyecek ve onu Wonka’nın fantastik dünyasına çekecektir.

Fantastik sinemanın kralı Tim Burton’ın yönettiği filmin başrolünde, yönetmenin gözdesi, Johnny Depp varSenarist:

Roald Dahl

John August


Yönetmen:

Tim Burton


Oyuncular:

Johnny Depp

Freddie Highmore

Charlie Bucket

David Kelly

Helena Bonham Carter

Noah Taylor


Willy Wonka & The Chocolate Factory -Willy Wonka ve Çikolata Fabrikası


Yapım yılı:

1971

Konusu:

Roald Dahl’ın kendi kitabı Charlie’nin Çikolata Fabrikası’ndan senaryolaştırdığı film...

Charlie, zengin ailelerin şımarık çocukları ile birlikte Willy Wonka’nın çikolata fabrikasını gezmeye hak kazanır. Yolculuk esnasında sayıları gittikçe azalır. Bu bir geziden çok aslında bir sınavdır.


Senarist:

Roald Dahl

David Seltzer


Yönetmen:

Mel Stuart
Oyuncular:

Gene Wilder

Peter Ostrum

Charlie Bucket

Jack Albertson

Roy Kinnear


Blood and Chocolate -Kan Ve Çikolata

Yapım yılı:

2007

Konusu:

Vivian, yıllar evvel ailesinin avcılar tarafından katledildiği vahşice saldırıdan kurtulmayı başarmıştır. Taşıdıkları gizemli kan nedeni ile topyekün bir yok etme eylemi olarak gelişen bu saldırı, Vivian’ın bütün hayatını bir kaçış içinde geçirmesine neden olacaktır. Kurtadam olduğu gerçeği ile yaşamak zorunda olan Vivian için kaçmaktan ve sürekli olarak gizlenmekten başka seçenek yoktur. Bükreş’te göreceli olarak kurduğu güvenli yaşam dahi, son derece sahte bir görüntüdür. Çünkü kendini mutlu ve özgür hissedebildiği tek yer, şehrin dışındaki ormanlardır


Senarist:

Ehren Kruger Christopher Landon Annette Curtis Klause


Yönetmen:

Katja von Garnier


Oyuncular:

Agnes Bruckner

Hugh Dancy

Katja Riemann

Olivier Martinez


Fresa y chocolate- Çilek ve Çikolata


Yapım yılı:

(1993)

Konusu:

David yakışıklı, dürüst ve sinirleri gergin bir sosyoloji öğencisidir. Şimdiden belli olan bir geleceğe düz, dar bir yoldan ilerlemektedir. Bir gün tamamen tesadüfen, bu tipik "devrim çocuğu" dondurma almaya giderken hiç tanımadığı birine rastlar. Sıcakkanlı, komik Diego’da yaşamdan zevk alan, ne istediğini bilen ve her şey hakkında bir fikre sahip olan kişilerin parıltısı vardır. Çok okur, Maria Callas plakları dinler, sanattan coşku duyar ve hep doğru soruları sorar. Üstelik ikisi, cinsel yönden de birbirinin taban tabana zıttıdır: David heteroseksüeldir, Diego ise eşcinsel olduğu gibi ayrıca David’i de gözüne kestirmiştir! Yağ ve su gibidirler... ya da çilekle çikolata gibi.